راهنمای انتخاب ( منبع تغذیه ) پاور

1393/07/27 (9:14:00 AM)

1. تناسب ویرایش پاور با توجه سخت افزار به کار برده شده

یکی از مهمترین پارامترهای پاور ، حتی قبل از در نظر گرفتن توان آن ، ویرایش پاور می باشد.جهت سیستمهای امروزی استفاده از پاورهای ویرایش ATX 12V v2.x الزامی می باشد. همچنین توصیه می شود جهت سیستمهای حرفه ای جدید ، از پاورهای تحت استاندارد EPS ، که قابلیت های ویژه ای دارند، استفاده گردد.

2. انتخاب پاور در آخرین مرحله انتخاب قطعات

پاور به عنوان قلب سیستم شما ، می بایست آخرین انتخاب سخت افزاری شما (جهت تناسب توان و قدرت این قلب با سایر اجزای مصرف کننده اش ) باشد . چرا که نوع قطعات انتخابی شما ، تعین کننده میزان مصرف ایشان از پاور خواهد بود. عموم سخت افزارهای امروزی ، به پاورهایی با توان حقیقی حداقل ۴۰۰ وات نیاز دارند و در مورد سخت افزارهای حرفه ای این رقم به صورت تصاعدی افزایش می یابد. همچنین با توجه به تنوع شکل ظاهری و کاربرد هر یک از کانکتورهای خروجی پاور، بهتر است قبل از خرید پاور نسبت به تناسب و هماهنگی تعداد و نوع کانکتورهای مورد نیاز سیستم خود با پاور مورد نظرمان، اطمینان Ø �اصل نماییم.

همچنین اغلب تولیدکنندگان مطرح و کارشناسان جهانی توصیه می کنند که توان پاور شما ، حداقل ۲۰ تا ۳۰ درصد بالاتر از حداکثر توان مصرفی سیستم شما باشد تا پاور شما با ۸۰ درصد توانش کار کند. مطابق استاندارد، عمر مفید و شرایط کارکرد پاورها، تحت ۸۰ درصد لود آنها محاسبه و اعلام می گردد.

3. توجه به توان واقعی پاور الزامی می باشد

متاسفانه بعضی از شرکتهای عرضه کننده یا واردکننده ، پاور ۲۰۰ تا ۳۵۰ واتی خود را با درج اعداد و ارقام نجومی بر روی لیبل های خود (۵۰۰ تا ۱۰۰۰ وات) به بازار داخلی عرضه می نمایند. پیک(Peak) صرفا یک کلمه کاملا بازاری برای ترغیب به خرید می باشد. مثلا عموم پاورها قادرند حدود۳۰ تا۷۰ درصد بالاترازحدتوان واقعی خود را تحمل کنند، آن هم در مدت زمانی محدود و کمتر از یک دقیقه! به این حداکثر توان، پیک یا قله توان می گویند ولی این توان پیک، اصلا و ابدا نباید برای مصرف کننده ملاک انتخاب باشد.

4. تعبیه حفاظتهای ایمنی در مبانی ورودی و خروجی پاور

وظیفه و هدف از تعبیه پروتکشن های ایمنی در پاور، جلوگیری از آسیب رسانی پاور به سخت افزار در شرایط خاص است. چرا که این پروتکشنها ، در موارد اضطراری و غیر طبیعی که به هر دلیلی ممکن است برای یک پاور به وجود بیاید، با عملکرد سریع خود می توانند مانع از آسیب سخت افزار شما گردند. توجه شما را به نمونه هایی از این پروتکشن ها و خلاصه ای از وظایف آنها جلب می نمایم:

■ حفاظت در برابر اتصال کوتاه شدن خروجی ( Output Short Circuit Protection )

■ حفاظت در برابر افزایش ولتاژخروجی منبع ازحدی معین (Output Over Voltage Protection )

■ حفاظت در برابر کاهش ولتاژخروجی منبع از حدی معین ( Output Under Voltage Protection )

■ حفاظت در برابر افزایش ولتاژ ورودی منبع از حدی معین ( Input Over Voltage Protection )

■ حفاظت در برابر کاهش ولتاژ ورودی منبع از حدی معین ( Input Under Voltage Protection )

■ حفاظت در برابر کشیدن توان اضافه تر از توان کلی اسمی دستگاه ( Total Output Over Power Protection )

■ حفاظت در برابر کشیدن توان اضافه تر از توان اسمی هر یک از خروجیها ( Output Over Power Protection )

■ حفاظت در برابر بالا رفتن دما از حدی معین . (Over Temperature Protection)

5. راندمان و صرفه جویی در مصرف انرژی

توجه به راندمان پاور می تواند شما را از پرداخت هزینه اضافی جهت انرژی اتلاف شده ، نجات دهد. همانطور که می دانید در مسیر ورود انرژی تا خروج انرژی از پاور، مقداری از این انرژی به صورت گرمایشی یا الکترومغناطیسی اتلاف می شود. هر چه این میزان اتلاف انرژی کمتر باشد، نشان از کیفیت طراحی مدار و المانهای تشکیل دهنده آن دارد. در بسیاری از موارد یک پاور با راندمان بالای ۸۰ درصد، قادر است هزینه خرید خود را در طول یک تا دوسال اول مصرف، از طریق قبض برق شما جبران نماید. به صورت عموم، توصیه می شود از پاورهای با راندمان بالاتر از ۷۰ درصد ، استفاده فرمایید.

6. نوع فن به کاربرده شده

مبحث خنک کردن (کولینگ) پاور، یکی از مهمترین مباحث در انتخاب پاور می باشد. به صورت کلی پیشنهاد می شود اگر خواهان یک پاور کم صدا هستید، از پاورهایی که یک فن ۱۲ یا ۱۴ سانتی متری (فن بزرگ) برروی خود دارند ، استفاده فرمایید. ( در این روش به دو دلیل صدای کمتری شنیده می شود. اول اینکه فن ۱۲ یا ۱۴ سانتی متری ، دوران کمتری نسبت به فن ۸ سانتی متری دارد و بالطبع میزان صدای آن کمتر است و دوم اینکه این پاورها در هنگام نصب برروی سیستم، موقعیت فنشان در قسمت داخلی سیستم قرار می گیرد و از محیط بیرونی کیس ، فاصله بیشتری خواهند داشت که طبیعتا صدایی شنیده شده از آن کمتر می شÙ �د). ولی بهترین و مناسب ترین روش ، جهت تخلیه هوای گرم داخل پاور، استفاده از یک فن ۸ سانتی یا دوفن ۸ سانتی متری ، که یکی در جلوی پاور و دیگری در پشت پاور قراردارند، می باشد. بدیهی است در این روش، گرمای کلیه سطوح داخلی پاور بهتر تخلیه و موجب تثبیت عمر پاور می گردد. ولی نقطه ضعف آن، ایجاد صدایی بیشتر از یک فن ۱۲ یا ۱۴ سانتی متری می باشد. البته استفاده از روش STNC در طراحی کولینگ پاور، کمک بسیاری در کاهش صدای فن پاورها در کلیه سایز های متداول نموده است. در این روش، میزان دوران فن و بالطبع صدای آن ، متناسب با حرارت داخلی پاور و میزان اعمال بار برروی آن ، تنظیم می Ø �ود و پیوسته فن در کمترین حالت دوران متناسب با حرارت داخلی پاور، کار می کند.

7. عمر مفید پاور یا MTBF

همانطور که می دانید ، برای هر وسیله الکترونیکی ، میانگین ساعت کارکرد در شرایط استاندارد در نظر گرفته می شود. در مورد پاور، نیز این قضیه بنابر طراحی و کیفیت قطعات داخلی آنها، مابین ۲۰,۰۰۰ تا ۲۰۰,۰۰۰ ساعت تخمین زده می شود. این مورد با قیمت پرداختی شما در هنگام خرید، رابطه ای مستقیم دارد.. بدیهی است که به نفع ما می باشد که یک پاور با عمر بالاتر را خریداری نماییم ، چرا که به ازای ۳۰ هزار تومان مابه التفاوت ، آن پاور دو برابر عمر خواهد نمود.(البته در شرایط کاری برابر). همانطور که قبلا نیز عنوان شد، در این مبحث شرایط مورد استفاده اهمیت ویژهای دارد. این شرایط در استاندارد و برای تخمین طول عمر مفید پاور ، برمبانی تثبیت ولتاژ/ فرکانس ورودی ، حداکثر لود ۸۰ درصد خروجی ، دمای مشخص محیط ، رطوبت مشخص محیط و… تنظیم و محاسبه می شوند.

8. میزان حرارت ایجاد شده پاور و پایداری حرارتی آن

در منبع تغذیه ای که تهیه می کنید به مسائل حرارتی آن توجه کنید. اگر منبع تغذیه دمای قابل قبولی نداشته باشد برای خنک کردن نیاز بیشتری به فن خواهید داشت و باید به نوبه خود هزینه ای برای تهیه فن، سیم کشیهای مورد نیاز و مدارات خاص آن صرف کنید. امروزه مواد جدیدی به بازار آمده که حرارت را بهتر انتقال می دهند و در کنار استفاده از قطعات با کیفیت بهتر و همچنین رعایت نکات طراحی باعث بهبود قابل توجه در مسایل حرارتی می شود. بعضی منابع ساخته شده از دمای صفر درجه سلسیوس تا دمای ۵۰ درجه سلسیوس و با حداکثر توان خروجی به صورت هوا خنک (Natural air convection cooling ) کار می کنند.

نکته مهم دیگر پایداری حرارتی منبع تغذیه می باشد. یعنی منبع تغذیه در دماهای مختلف کاری خود باید ولتاژ خروجی را تا میزان خوبی ثابت نگه دارد چرا که در فصول مختلف سال، مکانهای مختلف نصب، دستگاههای مجاور و … می توانند دمای محیط را تغییر دهند. پایداری حرارتی در منابع تغذیه با یک عدد مشخص می شود که اصطلاحا به آن Output temperature coefficient می گویند. برای رنج کارکرد دمایی با پایداری حرارتی بسیار خوب، این میزان خطا کمتر از ۰٫۰۲ ± درصد به ازای هر درجه سلسیوس تغییرات دمای سیستم می باشد.

9. ثابت ماندن ولتاژ خروجی

نکته دیگری که در هنگام خرید منبع تغذیه باید به آن توجه کنید ثابت ماندن ولتاژهای خروجی ( به میزان قابل قبول ) در برابر ولتاژ ورودی منبع تغذیه می باشد. یعنی اگر در ولتاژ ورودی تغییری و نوسانی رخ دهد این نوسان وارد سیستم شما نشود. ثابت ماندن ولتاژهای خروجی منبع تغذیه با تغییرات ولتاژ ورودی را اصطلاحا Line regulation می گویند. برای منابع تغذیه دارای Line regulation خوب در خروجی، این میزان خطا کمتر از ۰٫۵ ± درصد به ازای رنج کارکرد ولتاژ ورودی منبع تغذیه می باشد.

مورد مشابه دیگر نیز ثابت ماندن ولتاژهای خروجی منبع تغذیه ( به میزان قابل قبول ) در برابر تغییرات بار خروجی می باشد. ثابت ماندن ولتاژهای خروجی منبع تغذیه با تغییرات جریان خروجی را اصطلاحا Load regulation می گویند. یعنی منبع تغذیه تحت بارهای مختلف (از ۱۰% تا ۱۰۰% )، ولتاژ خروجی ثابتی داشته باشد. برای منابع تغذیه دارای Load regulation خوب در خروجی، این میزان خطا کمتر از ۰٫۵ ± درصد به ازای رنج کارکرد جریان خروجی منبع تغذیه ( از % ۱۰ تا % ۱۰۰ جریان خروجی منبع تغذیه ) می باشد.

10. نویز و ریپل خروجی پاور

یکی دیگر از مواردی که بر کارآیی و عمر قطعات کامپیوتر شما اثر گذار می باشد، میزان نویز و ریپل خروجی پاور می باشد. هرچه دامنه این نویز و ریپل بسته تر و محدودتر باشد، آسیب پذیری قطعات کاهش می یابد و کارآیی سیستم شما تثبیت می گردد. توصیه می گردد از پاورهایی استفاده نمایید که میزان نویز و ریپل آنها در کلیه خروجی های مثبت، کمتر از ۱۵۰ میلی ولت در حالت pp باشد.

11. PFC و تاثیرات آن بر هارمونیک های ورودی

همانطور که می دانید، هارمونیک ها ، تاثیرات بسیار مخربی بر کارآیی و طول عمر پاور خواهد گذاشت. از طرفی خود پاور سوئیچینگ به عنوان یکی از تولید کنندگان اصلی هارمونیک در تجهیزات الکترونیکی می باشند. به همین جهت اگر در محل مورد نظر خود، از چندین سیستم کامپیوتری نزدیک به یکدیگر استفاده می نمایید، (مانند ادارات ، موسسات ، کافی نت ها و …) بهتر است جهت جلوگیری از آسیب سخت افزارتان و عدم کاهش طول عمر و کارآیی آنها ، از پاورهای دارای آیتم PFC و خصوصا حالت Active PFC آن استفاده فرمایید. از منابع ایجاد این نوع تاثیر می توان به کامپیوترها ،دستگاههای فتوکپی، پرینتر هاÛ Œ لیزری وموتورهای دوار با سرعت متغیر اشاره کرد. هارمونیکها باعث افزایش نامناسب جریان می شوند واین افزایش اثر خود رادردماهای بالا نشان داده وباعث خرابی اجزاء تشکیل دهنده پاور و افزایش حرارت داخلی آن می گردد.


بازگشت
   
مشاهده خبر(3969)بار
مجموع امتیازات به این خبر(6)
امتیاز شما به این خبر ؟ 
 نظرات شما در رابطه با این خبر ؟ (0)

 
 

 

اخبار و رویدادها
راهنمای انتخاب ( منبع تغذیه ) پاور

راهنمای انتخاب ( منبع تغذیه ) پاور

1. تناسب ویرایش پاور با توجه سخت افزار به کار برده شده یکی از مهمترین پارامترهای پاور ، حتی قبل از در نظر گرفتن توان آن ، ویرایش پاور می باشد.جهت سیستمهای امروزی استفاده از پاورهای ویرایش ATX 12V v2.x الزامی می باشد. همچنین توصیه می شود جهت سیستمهای حرفه ای جدید ، از پاورهای تحت استاندارد EPS ، که قابلیت های ویژه ای دارند، استفاده گردد. 2. انتخاب پاور در آخرین مرحله انتخاب قطعات پاور

ادامه مطلب ...
انتخاب کارت گرافیک و تفاوت های مدل های مختلف آن

انتخاب کارت گرافیک و تفاوت های مدل های مختلف آن

 


نظرسنجی
کيفيت خدمات گارانتي شرکت ژرمانيا را در چه سطحي بوده است ؟
به نظر شما کيفيت کامپيوتر هاي روميزي دل در چه سطحي مي باشد ؟
به نظر شما کيفيت لپ تاپ هاي دل در چه سطحي مي باشد ؟
به نظر شما کيفيت کامپيوترهاي روميزي لنوو در چه سطحي مي باشد ؟
عضویت در خبر نامه
حذف عضویتثبت عضویت
 
آب وهوا
اوقات شرعی